.

ערכות קלפים טיפוליים הן כלי מאוד שימושי להעשרה של מפגשים מכל סוג, בהשראה ובשיח מעמיק. הקלפים מתאימים לכל סוגי המפגשים, אחד על אחד, קבוצתי או מעגלי, כמו למשל, מפגשים טיפוליים, גישוריים, ארגוניים, חברתיים, משפחתיים או מקצועיים. במאמר נתמקד הפעם בפן הטיפולי תהליכי של העבודה עם הקלפים.

עבודה תהליכית ממוקדת

קלפים טיפוליים מאפשרים הרבה מאוד תהליכים של התפקחות והפקת תובנות על ידי הרחקת הסיטואציה המאתגרת והתבוננות חדשה עליה מהצד. הם כלי נפלא לעורר בעזרתו תקשורת מקרבת, מכילה ואופטימית ולדייק מסרים, רגשות, חרדות, דאגות ותיאורים. בעזרת הקלפים אפשר להמחיש רצוי מול מצוי, הווה מול חזון, אמונות מגבילות מול הערכת יכולות, גיבוש מטרות ודרכים להגשמתן ועוד. הקלפים מאפשרים לגלות ולחשוף מגוון חדש ועשיר של אפשרויות נסתרות, ולנהל דיאלוג בין צדדים שונים, הן בין אנשים והן בתוך הנפש פנימה, תוך גילוי דרכים לגישור ולליבון התנגדויות וחסמים.

 

השאלות הנכונות

בעזרת שאלות מכוונות אפשר להשתמש בקלפים כדי לחקור: מה קורה בחיי המטופל/ת, אילו כוחות ועוצמות חבויים בו/ה, מהם הסיפורים האמיתיים שלו/ה (מאחורי הסיפורים שהוא/היא מספר/ת לעצמו/ה), עם אילו רגשות, מצבים ומערכות יחסים הוא/היא מתמודד/ת, מהם המפתחות שלו/ה לחוסן נפשי שאפשר לגייס לטובת ריפוי והעצמה, מהן התקוות והמטרות שלו/ה לעתיד, ועוד ועוד.

 

לגייס את הסקרנות של המטופל/ת

אחת השיטות לשלב את הקלפים בטיפול היא להציג אותם ביוזמת המטפל/ת. שיטה אחרת היא להניח את הערכה הנבחרת על השולחן או על מדף במקום הנראה לעין, ולתת למטופל/ת לבקש אותם. לזה קוראים "תרפיית ההיתקלות", שכן היא מסתמכת על הסקרנות של המטופל/ת ועל הרצון האינטואיטיבי שלו/ה לחקור אלמנטים מעניינים בסביבתו/ה. מטפלים יכולים לנצל את הצורך הזה כדי לכוון את הטיפול למקום מרענן אך יחד עם זאת מעמיק ומקרב.

 

להכניס צבע והומור לתהליך הטיפולי

כשעובדים עם מבוגרים או עם ילדים, במקרה זה אין הבדל, ניכר שהצבעוניות, המסרים, הדמיון וההומור, השזורים ברבות מערכות הקלפים, עוזרים לכל הצדדים למצוא מילים חדשות שלא חשבו עליהן קודם לכן, כדי לתאר את רגשותיהם ולדייק אותם. השילוב בין האלמנטים גורם להתעוררותם של זיכרונות דחוקים, תמונות ילדות וסיפורים נשכחים. המפגשים עם הקלפים עוזרים למטופלים להעביר את המיקוד של הדיון וההתעמקות מהבעיה אל הפיתרון, מהקושי אל התקווה ומחוסר האונים אל החלומות לעתיד והדרכים להגשמתם.

 

לעורר אמון ופתיחות

לעבודה עם קלפים טיפוליים יש גם יתרונות נלווים שעשויים לתרום עד מאוד לתהליך הטיפולי. למשל, ההתבוננות יחד בקלפים הופכת את הקשר בין המטופל והמטפל מקשר שמתנהל משני עברי המתרס, לקשר שמתנהל במשותף מאותו הצד. המטפל והמטופל יחד במתרס אחד, והעולם המאתגר במתרס הנגדי. כששני הצדדים פועלים מאותו המתרס, מתפתח תהליך של אמון, דינאמיקה ופתיחות.

 

להכניס תנועה לתהליך הטיפולי

דבר נוסף שמתאפשר הוא הכנסה של תנועה אל הטיפול: סידור הקלפים, העברתם מיד ליד, ממקום למקום, תנועות הידיים, פריסה שלהם במקום רחב שמצריך קימה וגישה, ההתבוננות המשותפת – כל אלה מעוררים לעתים שינוי מפתיע באווירה הטיפולית, בדרכים מעמיקות מאוד. נסו והיווכחו בעצמכם.

***

הערכות החדשות מבית IPQ - עונות לכל צורך

יש אינספור ערכות מהממות של קלפים טיפוליים בארץ ובעולם. יש מצויירות ומצולמות, יש גדולות וקטנות, לכל צורך ולכל נושא. במאמר זה בחרנו להתמקד בשלוש ערכות קלפים חדשות וייחודיות מבית IPQ שיצאו לאור ממש באחרונה, ושמביאות למפגש משהו אקסטרה, שונה ומיוחד. החידוש בערכות אלה הוא התוספת של כלי עבודה רגשיים שפותחו במיוחד וצורפו לערכות, שמעשירים עוד יותר את אפשרויות התקשורת:

ערכת קלפי הזהב, היא הערכה היחידה שאנחנו מכירים, המיועדת לגיל המבוגר. היא מותאמת בתכנים, בעיצוב ובגודל לעבודה רגשית עם בני הגיל השלישי והרביעי. הקלפים גדולים במיוחד, קלים להחזקה וברורים לראייה. כל הנושאים המוצגים בהם לקוחים מעולמם הייחודי של אנשים בגיל המבוגר, על סל האתגרים המורכב שהם מתמודדים איתו, אך בנויים גם כדי להציג לראווה את סל המתנות והברכות שהגיל הזה מביא עמו, ויש הרבה כאלה. החידוש המעניין: הערכה מציגה לנו את שמש הזהב, כלי רגשי, אינטואיטיבי ופשוט לעבודה רגשית עם בני הגיל המבוגר, שפותח במיוחד. הערכה הזו רק יצאה לאור, וכבר משמשת בהצלחה גדולה אנשי מקצוע רבים העובדים עם מבוגרים, ואפילו מבוגרים בתהליכי דמנציה מתקדמת מצליחים להפיק ממנו ערך רב.

ערכת קלפי מהפכים ממוקדת סביב פיתוח וטיפוח דפוסי חשיבה חיובית. בערכה תמונות ומסרים, והוראות למערכים לעבודה פרטנית או קבוצתית סביב שני נושאים מרכזיים: מהפח למהפך (כל מלכודת היא הזדמנות לשינוי, יצירתיות ויציאה מהקופסא), ומפועל למנהל (במקום שהחיים ישלטו בנו, נמצא את המשאבים שיעזרו לנו לשלוט בחיים). לערכה הוכנסו שני אסימוני תובנה, כלי מדליק לעבודה תהליכית שלוקחת בחשבון גם את הגורל, ומאפשרת חשיבה קדימה לפי תסריטים מאתגרים מצד אחד, ובונים ומצמיחים מצד שני. אסימוני התובנה אהובים במיוחד על בני הנוער בשל המשחקיות שהם מכניסים לערכות אבל גם מבוגרים נהנים מאוד לעבוד עמם.

ערכת קלפי קשרים ממוקדת סביב פיתוח נרטיב חיים בונה ומצמיח, כזה שמאפשר לנו לשגשג מבחינה נפשית בתוך החברה שבה אנחנו חיים ובתוך הסביבה שבה אנחנו פועלים. בערכה תמונות ומסרים, והוראות למערכים לעבודה פרטנית או קבוצתית סביב שני נושאים מרכזיים: בחירה או בריחה (לפעמים הבריחה היא הבחירה שלנו, וזה בסדר. העיקר שנדע להבין את המניעים של עצמנו וכך נשלוט בחיים ולא הם בנו), וקשר או שקר (כל אמת איננה אבסולוטית אלא תלויה במתבונן. כל קשר הוא גם קצת שקר וההיפך. נמצא את התובנות לראות את שני הצדדים ולהשלים עם קיומם באופן מאוזן ובר-ניהול). גם בערכה זו יש שני אסימוני תובנה לעבודה משחקית, וללמידה כיצד להתנהל במצבים שבהם לא כל הבחירות בידינו.

***

היופי שבקלפים

היופי שבקלפים מאפשר לנו להכניס לתקשורת הטיפולית מגוון אלמנטים שאת חלקם אנחנו בוחרים ואת חלקם אנחנו מקבלים כתוצאה ישירה של הבחירות שלנו, ממש כמו בחיים עצמם. בחירה מרובה של קלפים מאפשרת לנו לעבד תהליכים ולהבין אותם תוך ההתרחקות האינטואיטיבית הנדרשת לעתים כדי לעבד מצבים ורגשות. בבחירה מרובה אנחנו עובדים לפי קונספט של לפני ואחרי, עכשיו ובעתיד, גורל מול חזון, שבילים שהובילו ו/או יובילו אותנו למצבים מסוימים, וכל תהליך אפשרי. עבודה תהליכית מתבצעת על ידי בחירה של קלף לכל מצב, ובניית ההקשרים, הקשרים והגשרים ביניהם.

 

החכמה שבקלפים

החכמה שבקלפים מאפשרת לנו לקרב ולגבש קבוצות על ידי מציאה של דומים ושונים, חשיפה של נקודות מפגש ונקודות פירוד, גילוי מבנים פנימיים של קבוצות – פריסת "תפקידים", פתיחה או סגירה של קבוצות משנה, ועוד ועוד – והכול בצורה שאיננה שיפוטית ואיננה ביקורתית.

 

פחות שיפוטיות, יותר תוצאות

הוצאת השיפוטיות והביקורתיות מהמשוואה הטיפולית ו/או התקשורתית, בעזרת הקלפים הטיפוליים, משפיעה ומקרינה על התחושה האישית של המטופל/ת או המטופלים באופן שמאפשר מתן ביטוי לכל רגש, תחושה או דאגה, וכך להביא לתוצאות מפתיעות ומרגשות.

נבנה באמצעות מערכת דפי הנחיתה של רב מסר

.